صفحه اصلی / اختراعات جدید / گوگل و کاهش هزینه اینترنت

گوگل و کاهش هزینه اینترنت

%image_alt%

گوگل تکنولوژی جدیدی به نام RAISR معرفی کرده که مصرف دیتا را ۳۰ درصد کاهش می‌دهد.

معمولا هزینه بسته‌های اینترنت دیتا در کشورهای در حال توسعه سرسام آور است و کاربران را برای دانلود تصاویر باکیفیت با مشکل مواجه می‌کند. گوگل در نوامبر سال گذشته از تکنولوژی‌ای رونمایی کرد که حجم تصاویر باکفیت را کاهش می‌دهد.

این ابداع RAISR نام دارد که هم‌اکنون روی سرویس‌های آنلاین گوگل پیاده‌سازی شده است؛ بدین ترتیب هر کاربر با دانلود تصاویر باکفیت و پرحجم به شکل قابل توجهی در مصرف دیتا صرفه‌جویی می‌کند.

RAISR حجم عکس‌ها را کاهش می‌دهد اما دقیقا چقدر؟ گوگل ادعا می‌کند که کاربر هنگام دانلود یک تصویر تنها ۲۵ درصد از حجم اصلی آن را دریافت می‌کند و ۷۵ درصد در این عملیات صرفه‌جویی می‌شود.

این فناوری روی سرورهای گوگل قرار دارد و حجم هر تصویری که آپلود می‌شود بلافاصله کاهش پیدا کرده و به محض دانلود در گوشی دوباره به سایز اصلی بر می‌گردد مثل کاری که فرمت ZIP با فایل‌ها انجام می‌دهد.

هم‌اکنون به طور میانگین هر هفته حجم ۱ میلیارد عکس به وسیله RAISR کاهش پیدا می‌کند که طبق ادعای گوگل مصرف دیتای کاربر را ۳۰ درصد کاهش می‌دهد. روش کار این تکنولوژی به گونه‌ای است که از هر ۴ پیکسل موجود در عکس تنها یک پیکسل دریافت می‌شود سپس با دانلود فایل، الگوریتم RAISR فعال شده و پیکسل‌های از دست رفته را به تصویر باز می‌گرداند.

گوگل تنها برندی نیست که در زمینه کاهش حجم تصاویر کار می‌کند بلکه توییتر هم چندی پیش با خرید استارت‌آپ Magic Ponyy دست به کار شد؛ البته با این تفاوت که توییتر به دنبال پیاده‌سازی این فناوری روی فیلم‌هاست.

درباره fateme piran

این مطالب را نیز ببینید!

اختراع کلیدی که قابل کپی شدن نیست

اختراع کلیدی که قابل کپی شدن نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *