صفحه اصلی / آسترو پلاس / معمای ابرساختار فضایی بیگانه در اطراف ستاره Tabby: موجودات فضایی در حال استفاده از انرژی ستاره !

معمای ابرساختار فضایی بیگانه در اطراف ستاره Tabby: موجودات فضایی در حال استفاده از انرژی ستاره !

احتمالا ستاره‌شناسان برای حل معمای ستاره Boyajian (یا Tabby یا KIC 8462852) بایستی بیشتر از اینها فکر کنند. سال گذشته، Boyajian و همکارانش گزارش دادند که روشنایی ستاره KIC 8462852، طی هفت سال گذشته چندین بار کاهش یافته است و یکی از این کاهش‌ها به 22 درصد نیز رسیده است. اولین حدس‌هایی که از علت این کاهش یافتن‌ها مطرح شد، وجود یک ابرساختار فضایی در اطراف این ستاره بود. سازه‌ای که موجودات فضایی ساکن در اطراف این ستاره ساخته‌اند تا از انرژی ستاره بهره‌برداری کنند. هرچند احتمال درستی این فرضیه در تحقیقات بیشتر، کاهش یافت.

تلسکوپ فضایی کپلر، برای چندین سال متوالی، به گوشه‌ای از آسمان چشم دوخته بود تا هرگونه تغییر در روشنایی ستاره‌های آن قسمت را ثبت کند. این ستاره خاص نیز که در میدان دید کپلر بود، توجه Boyajian را بری اولین بار جلب کرد. چرا که نوسانات آن به اندازه‌ای زیاد بود که نمی‌توانست ناشی از گذر یک سیاره از برابر قرص ستاره باشد. پس باید توضیح دیگری برای این پدیده داده می‌شد.

در ادامه محققان توضیحات بسیاری را ارائه دادند. از جمله وجود یک دنباله‌دار تکه تکه شده در اطراف ستاره، تغییرات روشنایی ناشی از خود ستاره، ابری از مواد بین ستاره‌ای که در میانه راه کپلر تا این ستاره قرار گرفته و از همه معروف‌تر، وجود ابرساختار فضایی ساخته‌شده توسط تمدنی بیگانه برای آنکه انرژی موردنیاز خود را از این ستاره تامین کنند.

در این یک سال، چندین تلسکوپ و تیم‌های تحقیقاتی، در حال کار برای آزمایش درستی این توضیحات بوده‌اند. از جمله تلسکوپ‌های رادیویی که به سیگنال‌های رادیویی از این ستاره گوش می‌دادند تا مواردی که منشاشان را بتوان تمدن بیگانه سازنده ابرساختار فضایی دانست، پیدا کنند. تلاش‌هایی که تا کنون بی‌نتیجه بوده‌اند.

یکی از اشخاصی که به دنبال یافتن جوابی برای تغییرات شدید روشنایی این ستاره بوده، محققی به نام Wright است که پانزده ماه گذشته را به مطالعه در این زمینه پرداخته و به تازگی مقاله‌ای از کارهای خود به چاپ رسانده است.

در این یک سال، نه تنها معمای این ستاره حل نشده که پیچیده‌تر نیز شده است. به طور مثال محققان دریافته‌اند که علاوه بر تغییرات روشنایی این چندسال، در سال‌های 1890 و 1989 نیز، روشنایی کل ستاره به میزان 20 درصد کاهش یافته است. یا تحقیق دیگری که حاکی از کاهش 3 درصدی روشنایی در فاصله سال‌های 2009 تا 2013 است.

wright اینگونه توضیح می‌دهد:

از بین کاندیدهایی که به عنوان دلیل این تغییرات مطرح شده‌اند، فعلا وجود یک ابر میان‌ستاره‌ای بسیار عجیب، گزینه محتمل‌تری است. اما اصلا نمی‌توان در این باره قطعیت داشت.

وی ادامه می‌دهد که این امکان نیز کاملا وجود دارد که هنوز پاسخ درست اصلا در میان گزینه‌های موجود نیست و به همین دلیل همچنان به جواب نهایی دست نیافته‌ایم. کسی نمی‌داند که چه زمان توضیحی قطعی به این پدیده نادر داده خواهد شد. به هرحال تا آن زمان، دانشمندان بسیاری وقت خود را صرف یافتن پاسخ خواهند کرد.

درباره آستروسیتی

وب سایت آستروسیتی یکی از وب سایت های پربازدید در زمینه آی تی و موبایل است که در تابستان 95 آغاز به کار کرده و پیشرفت قابل توجهی نیز داشته است . مدیریت این وب سایت بر عهده "علیرضا حیدری" است. برای ارایه انتقادات و پیشنهادات با مدیر در ارتباط باشید https://telegram.me/alirezaheydari99

این مطالب را نیز ببینید!

قیمت خودرو به طرز شوکه آوری افزایش یافت

“قیمت خودرو” های داخلی کشورمان از بعداز ظهر دیروز با افزایش 2 تا 30 میلیون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *