صفحه اصلی / خودرو / مدل مفهومی ۳۲۸ BMW ، تجلیلی بر ۷۵ سال حضور در بازار خودرو های اسپرت

مدل مفهومی ۳۲۸ BMW ، تجلیلی بر ۷۵ سال حضور در بازار خودرو های اسپرت

معمولا خودرو های مفهومی شرکت های خودرو سازی نگاه آنها به آینده و خط مشی آتی شرکت را نشان می دهد . اما این موضوع در مورد شرکت ب. ام. و. صدق نمی کند. این خودرو ساز مشهور آلمانی که در سال ۱۹۱۶ تاسیس شده  هر از چند گاهی به بهانه تجلیل از تمامی دست اندرکارانی که در ساخت خودرو های تولیدی نقش داشتند، اقدام به طراحی مدلی بر اساس یکی از مدل های قدیمی شرکت می کند.

شرکت ب. ام. و. در راستای همین هدف اقدام به طراحی مدل مفهومی ۳۲۸ BMW زده است. مدل مفهومی ۳۲۸ شرکت خودرو سازی آلمانی BMW تجلیلی است از ۷۵ سال حضور مداوم این خودرو در میان رقبای سرسخت این کلاس از خودرو های اسپرت. خودروهایی که با قیمت مناسب و کارایی و قابلیت های فراوان با بهره گیری از تکنولوژی روز ساخته می شدند و بازار هدفشان نسل جوان و عاشقان سرعت بود.

BMW 328 مدل ۱۹۳۶ ، برنده مسابقه نوربرینگ

 

ب. ام. و ۳۲۸ ابتدا در سال ۱۹۳۶ به جهان معرفی شد. این خودرو در تابستان سال ۱۹۳۶ میلادی در مسابقات اتومبیل رانی در پیست معروف نوربرینگ (Nürburgring) شرکت کرد. این خودرو در نهایت موفق شد مسابقه را در رتبه اول به پایان رسانده و نام خود را به عنوان برنده این مسایقه ثبت نماید. این شروع رویایی تازه ابتدای راه این کلاس از خودرو های موفق شرکت ب. ام. و بود.

ب. ام. و. ۳۲۸  اولین بار در سال ۱۹۳۷ به بازار عمومی عرضه شد. تا پایان تولید در سال ۱۹۳۹ تعداد ۴۶۴ عدد از آن به فروش رفت. این خودرو ۸۵۰ کیلوگرمی با استفاده از موتور ۱۹۷۰ سی سی ۶ سیلندر خود قادر به رسیدن به حداکثر سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت بود که در زمان خود رویایی به حساب می آمد.

قدرت ۷۹ اسب بخاری که در دور موتور ۵۰۰۰ rpm بدست می آمد توسط یک گیربکس ۴ دنده دستی به چرخ های عقب منتقل میشد. بدنه خودرو نیز برای کاهش هرچه بیشتر وزن از ترکیب آلومینیوم و فولاد ساخته شده بود.ساخت این خودرو آغازی بود بر ساخت خودرو های راحت و سبک وزن با قابلیتهای دینامیکی فراوان که خوروهای ب. ام. و. سری ۳ و مرسدس بنز کلاس C نواده های آنها به شمار می آیند.

از آن زمان تا به امروز این خودرو بیش از ۸ بار پوست اندازی کرده و هربار با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی های روز بقای خود را در این کلاس از خودرو برای چند سال آینده تضمین کردن است. رقبای سرسختی همچون مرسدس بنز و آئودی نیز همیشه در جدال با این خودرو بودند.

مدل مفهومی ۳۲۸ BMW | نمای جلو

 

مدل مفهومی ۳۲۸ BMW این شرکت با وفاداری به فاکتورهای طراحی مدل سال ۱۹۳۶ و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز خودرو جهان، طراحی شد تا بتواند ارزش های ۷۵ سال حضور مداوم این کلاس را حفظ کند.

مدل مفهومی ۳۲۸ BMW | نمای عقب خودرو

 

رینگ های مدل مفهومی ۳۲۸ BMW با توجه به رینگ های مدل ۱۹۳۶ و مدل چرخشی آن ساخته شده. تنها برای عبور بهتر هوا به تعداد حفره های داخل آن افزوده شده است. عقربه ها و اجزای پشت آمپر نیز با توجه به مدل سال ۱۹۳۶ آنالوگ بوده و  تنها اطلاعات مختصر و ضروری را که مورد نیاز راننده است را به نمایش در می آورد.

مدل مفهومی ۳۲۸ BMW | نمای ساده و زیبا ولی کاربردی داخلی کابین

 

در بخش سرنیشن نیز دو سری درجه وجود دارند که اطلاعات کاربردی از قبیل ساعت را نشان می دهند که آنها نیز مطلبق فرم درجه های خودرو های دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ میلادی طراحی شده اند.در ظاهر نیز جلو پنچره خودرو نگاهی به مدل قدیمی بوده و با استفاده از جلو پنجره مشبک عمودی شرکت ب. ام. و. خودرو را بیش از پیش به مدل کلاسیک شبیه نموده است.

مدل مفهومی ۳۲۸ BMW | نمای جانبی خودرو

 

با استفاده از الیاف کربن این خودرو مانند جدی بزرگ خود بسیار سبک وزن بوده و تنها ۷۷۰ کیلوگرم وزن دارد. دستگیره های باز کردن در موتور نیز مانند مدل های قدیمی با استفاده از دو گیره جاسازی شده در دو گوشه خودرو طراحی شده اند. در این مدل های مفهومی نیازی به استفاده از قابلیت های حرکتی خارق العاده نیست به همین دلیل اطلاعات کمی از موتور این خودرو منتشر شده است. شنیده ها حاکی از آن است که قلب تپنده  این خودرو یک موتور ۶ سیلندر قدرتمند بوده مه توانایی ها قابل قبولی را برای این سبک خودرو دارد.

البته مدل مفهومی ۳۲۸ BMW تنها مدل مفهومی با نگاه به گذشته شرکت ب. ام. و. نیست. این شرکت مدل های ۲۰۰۲ و M1 نیز برای گرامی داشت تولید و تولید کنندگان آن  به همین ترتیب طراحی دوباره کرده است.

 

منابع :

تکرا

https://www.bmwgroup-classic.com

درباره آستروسیتی

وب سایت آستروسیتی یکی از وب سایت های پربازدید در زمینه آی تی و موبایل است که در تابستان 95 آغاز به کار کرده و پیشرفت قابل توجهی نیز داشته است . مدیریت این وب سایت بر عهده "علیرضا حیدری" است. برای ارایه انتقادات و پیشنهادات با مدیر در ارتباط باشید https://telegram.me/alirezaheydari99

این مطالب را نیز ببینید!

قیمت رنو کیچر اعلام شد

از آغاز صبح امروز 5 اسفند 96 خودروی رنو کپچر 2017  با قیمت جدید به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *