صفحه اصلی / اختراعات جدید / شارژ باتری شما تمام نخواهد شد!

شارژ باتری شما تمام نخواهد شد!

همان داستان آشنای همیشگی: «باتری‌ها به دردسری در زندگی روزمره ما تبدیل شده‌اند.»
از طرفی، پیشرفت فناوری در صنایع مختلف حوزه فناوری اطلاعات سرعت سرسام‌آوری یافته است و باتری‌های نیز نیازمند یک پیشرفت اساسی هستند تا قادر باشند نیازهای جدید را پوشش دهند. تاکنون، تلاش‌های زیادی برای متحول ساختن باتری‌ها انجام شده که هیچ کدام به نتیجه واقعی نرسیده‌اند و برخی نیز در حال توسعه هستند.
جدیدترین موردی که در این زمینه وارد فاز توسعه شده، نوع جدیدی از باتری‌های سیال است که دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست روی آن کار می‌کنند؛ منبع انرژی این باتری‌ها نیز جاذبه زمین است.

ایده نبوغ‌آمیز این باتری به‌تازگی در مقاله‌ای در مجله Energy A Enviromental Science منتشره شده که عنوان آن نیز «یک باتری سیال با هدررفتگی پایین انرژی و مبتنی بر تامین انرژی از جاذبه» است.
البته باتری‌های سیال ایده جدیدی نیستند و نخستین باتری‌های سیال به سال 1970 باز می‌گردد. ایده اصلی این است که از الکترودهای منفی و مثبتی که در مایع وجود دارند استفاده می‌شود و با یک غشا نیز از هم جدا می‌شوند. در این حالت، ذره‌هایی که از یک ترمینال به ترمینال دیگری در ماده سیال انتقال می‌یابند، برق تولید می‌کنند.
اما همه باتری‌های سیال پیشین یک مشکل مشترک داشتند: آنها به یک سیستم پیچیده و گران‌قیمت از مخزن‌ها، پمپ‌ها و سوپاپ‌ها وابسته بودند تا امکان انتقال عناصر شیمیمایی داخل سیستم فراهم شود.

شارژ باتری شما تمام نخواهد شد!

سیستم جدید که  توسط دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست طراحی شده است، نیاز به سیستم پیچیده پمپ‌ها را از بین برده است. در مقابل، این سیستم از یک منبع تغذیه ساده مبتنی بر جاذبه استفاده می‌کند تا مایع سیال را از درون کانال‌ها عبور دهد و برق تولید کند. علاوه بر این، نرخ تولید انرژی در این سیستم فقط با تنظیم زاویه باتری قابل افزایش یا کاهش است که این کار در نتیجه کاهش سرعت حرکت مایع سیال انجام خواهد شد.
اما خبر بد این‌که گروه دانشمندان مذکور در MIT با عرضه محصولی مبتنی بر این سیستم فاصله زیادی دارند. دانشمندان ارشد این گروه پیش‌بینی می‌کنند که این باتری ابتدا در یک خودرو مورد آزمایش قرار گیرد و امیدوارند که در نهایت به استفاده از این فناوری در انواع محصولات صنایع مختلف برسند.

منبع: BGR _ itna

درباره آستروسیتی

وب سایت آستروسیتی یکی از وب سایت های پربازدید در زمینه آی تی و موبایل است که در تابستان 95 آغاز به کار کرده و پیشرفت قابل توجهی نیز داشته است . مدیریت این وب سایت بر عهده "علیرضا حیدری" است. برای ارایه انتقادات و پیشنهادات با مدیر در ارتباط باشید https://telegram.me/alirezaheydari99

این مطالب را نیز ببینید!

سفرهای طولانی با سفینه

سفرهای طولانی در کره زمین ‘با سفینه انجام خواهند شد’.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *